Πα11222019

ΑνανέωσηΠα, 22 Νοε 2019 8am

Συγκλονιστικό το μήνυμα του Μάκη Γιατρά μετά τη νίκη του Προμηθέα

.

Eγραψε ο Μάκης Γιατράς μετά τη νίκη του Προμηθέα επί του Παναθηναϊκού στο κύπελο:

Μάκης Γιατράς (προπονητής Promitheas Patras BC): "Πρώτα από όλα, θέλω να πω κάτι για τον εαυτό μου, είναι κάτι που δεν συνηθίζω, αλλά θέλω να ευχαριστήσω τον οργανισμό του Προμηθέα για την ευκαιρία που μου’ δωσε να ζήσω τη σημερινή στιγμή. Είναι πολύ μεγάλη στιγμή για εμένα και την οικογένειά μου, για τους φιλάθλους της ομάδας, για όλον τον κόσμο. Νομίζω ήταν η πιο σημαντική Νίκη που έχει κάνει η ομάδα του Προμηθέα στην Ιστορία της απέναντι σε μία πολύ δυνατή ομάδα".

Στους «4» του Κυπέλλου ο Προμηθέας, «πάτησε» 81-79 τον Παναθηναϊκό

Στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Προμηθέας, πετυχαίνοντας τη μεγαλύτερη νίκη στην Ιστορία του με 81-79 επί του Παναθηναϊκού. Είχαν προηγηθεί 12 ισάριθμες ήττες από τους «πρασίνους» για να έρθει η μοναδική νίκη, η οποία φέρνει τους «Προμηθείς» στην θέση του μεγάλου φαβορί ακόμη και για την κατάκτηση του θεσμού! Μεγάλη δύναμη για τον Προμηθέα και ο ανεπανάληπτος κόσμος της Πάτρας που γέμισε το «Τόφαλος»!

Διαιτητές οι Παπαπέτρου, Μάνος και Καλδίρης. Τα 10λεπτα: 20-19, 47-35 (ημ.), 64-56, 81-79.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Χολ 16 (2), Μπάμπ 6 (2), Λίποβι 5 (1), Φίλερ 9 (1), Μπόγρης 6 (βασική 5άδα), Κασελάκης, Αγραβάνης 16 (3), Ρόμπινσον 8, Ελις 15.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Καλάθης 23 (3), Φριντέτ 4 (τραυματίστηκε στο α΄ 10λεπτο και δεν έπαιξε ξανά), Ουάιλι 3, Τόμας 14 (3), Μπεντιλ 2 (βασική 5άδα), Παπαπέτρου 10 (1), Παπαγιάννης 8, Ράις 3 (1), Τζόνσον 6, Μήτογλου 2, Παππάς 2, Βουγιούκας 2.

Ασταμάτητος ο Προμηθέας - Νίκησε τη Μακάμπι Ρισόν με 88-77

Με το καλάθι του Μπόγρη ο Προμηθέας ξέφυγε για 7 πόντους (15-8) στο 7', αλλά η Μακάμπι Ρισόν απάντησε γρήγορα και ισοφάρισε με τον Μπουρντιγιόν, ένα λεπτό αργότερα. O Φίλερ σκόραρε και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (20-17).

Οι Πατρινοί πάτησαν γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο, βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση και ξέφυγαν για 10 (34-24) με την τρίποντη βομβα του Λίποβι. O Λίποβι με νεο τρίποντο έγραψε το 37-25. Οι Ισραηλινοί μείωσαν σε 43-30 με τον Ουίλιαμς στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν 7/14 τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι σούταραν με το τραγικό 1/10.

Ο Μπόγρης συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στη Ρισόν και έφτασε τους 10 πόντους, κάνοντας το 53-40 στο 23'. Η ομάδα από το Ισραήλ κατάφερε να κλείσει την περίοδο στο -9 (63-54) με τον Ντόβρατ.

Παναχαΐκή: Απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών του ΠΑΟ στην Πάτρα

Στην Πάτρα έρχεται την Τετάρτη ο Παναθηναϊκός για να δώσει τον αγώνα για το Κύπελλο Ελλάδας με την Παναχαϊκή, σε ένα παιχνίδι που αναμένεται να ξυπνήσει ένδοξες στιγμές των "κοκκινόμαυρων" από την περίοδο εκείνη που η Πατρινή ομάδα αγωνιζόταν στα μεγάλα σαλόνια της Α΄Εθνικής.

Ωστόσο η Αστυνομία απαγόρευσε την μετακίνηση των οπαδών του Παναθηναϊκού στην Πάτρα για το παιχνίδι του “Τριφυλλιού” με την Παναχαϊκή για το Κύπελλο Ελλάδας.

Οι λόγοι τους οποίους επικαλέστηκαν οι τοπικές αρχές σε επίσημο έγγραφο που απέστειλαν στον υφυπουργό Αθλητισμού, Λευτέρη Αυγενάκη, έχουν να κάνουν με την παρουσία πολλών οπαδικών συνδέσμων διαφορετικών ομάδων, η οποία μπορεί να οδηγήσει σε σύρραξη μεταξύ αυτών και των οργανωμένων οπαδών που θα μετακινηθούν.

Παράλληλα δεν αποκλείστηκε η πιθανότητα να υπάρχει προσχεδιασμένο “ραντεβού θανάτου” μεταξύ οπαδών. Επιπρόσθετα η Αστυνομία έκανε λόγο για ελλειπή χώρο στην κερκίδα που διατίθεται στους φιλοξενούμενους καθώς ενδεχόμενη μεγάλη μετακίνηση θα προκαλέσει πρόβλημα στην ομαλή διεξαγωγή του αγώνα.

Ο αγώνας θα γίνει στο γήπεδο της Αγυιάς, στον ναό της Παναχαϊκής και το παρών αναμένεται να δώσουν τελικά μόνο οι οπαδοί της Πατρινής ομάδας.

Τρομερός Προμηθέας έσπασε το αήττητο της Μπολόνια

Ένα ατρόμητος Προμηθέας, βγαλμένος από τα πιο τρελά όνειρα των ανθρώπων του, ανάγκασε μία από τις καλύτερες ομάδες του EuroCup, τη Μπολόνια, στην πρώτη της φετινή ήττα σε όλες τις διοργανώσεις. Οι Πατρινοί επικράτησαν με 78-69 στο «Δ. Τόφαλος» και ανέβηκαν στην κορυφή του 4ου ομίλου μετά από 4 αγωνιστικές!